Kateřina je vysoce vzdělaná a uznávaná vědkyně v oblasti molekulární biologie a genetiky. Kateřina se vzděláním v oblasti molekulární biologie a genetiky absolvovala doktorské studium v oboru metabolická onemocnění, konkrétně se zaměřením na diabetes mellitus. Kateřina se jako odborná asistentka Ústavu patologické fyziologie věnuje vědecké práci v týmu diabetologie a věnuje se i výchově budoucích generací zdravotníků a mladých studentů.
„Genetika je vlastně počítání pravděpodobnosti. Teprve později, s objevem DNA, popisem její struktury, funkce a s objevem genů se ke genetice postupně přidává molekulární biologie a dostáváme moderní vědu s neuvěřitelně širokým polem působnosti.” - Kateřina Chalásová
Letos představuje významný milník v oblasti genetiky, protože slavíme 200. narozeniny Johana Gregora Mendela, který je obecně považován za otce genetiky. Oblast genetiky přešla od dob hrachu a předpovědí barvy očí dlouhou cestu. Dnes hraje genetika klíčovou roli při diagnostice, léčbě a managementu nemocí a dokonce i při forenzních vyšetřováních. V blízké budoucnosti má genetika ještě větší potenciál, protože genová terapie a cílená genová manipulace mohou poskytnout nové a účinné způsoby léčby genetických chorob.
S rychlým pokrokem v genetice však přichází i soubor etických a morálních obav. Přidejte se ke Kateřině, která se ponoří do současných a budoucích možností genetiky a bude si klást důležité otázky týkající se budoucnosti této vzrušující oblasti.
Chcete-li získat více znalostí, podívejte se na její zaznamenanou přednášku níže.
Článek napsala umělá inteligence ve spolupráci s naší redaktorkou
Barborou Hamajovou.